آب شیرین کن, فیلتر میکرونی, هوزینگ

آب شیرین کن به روش تقطیر | هوزینگ | آب سازان

آب شیرین کن RO | خرید فیلتر میکرونی | آب سازان

آب شیرین کن به روش تقطیر: فن آوری تقطیر از زمان های قدیم برای بشر شناخته شده است. اولین تلاش های بدوی در آثار کیمیاگران یونانی قرن اول توصیف شده است. همچنین گ دانشمند مشهور کشورمان   ابن سینا  از تقطیر برای به دست آوردن اسانس های شفابخش استفاده می کرد، .

آب شیرین کن به روش تقطیر | هوزینگ | آب سازان

در طول صدها سال گذشته، علم پیشرفت های چشمگیری داشته است و امروزه فرآیند تقطیر آب به طور گسترده برای آب شیرین کن  استفاده می شود.

شرح مختصر و ماهیت روش روش تقطیر

تقطیر آب عبارت است از تقطیر مایع که شامل فرآیند تبخیر و به دنبال آن خنک شدن است که در نتیجه بخارات متراکم شده و به صورت قطرات می ریزند. یک مثال ساده و گویا جوشاندن یک کتری است که در طی آن آب به بخار تبدیل می شود و سپس دوباره به صورت مایع روی سطح خنک شده می نشیند. با این تبخیر، مایع از جامدات غیرفرار (ذرات خارجی، نمک ها، میکروارگانیسم ها) جدا می شود و این باعث می شود که تقطیر آب راهی موثر برای تصفیه آن از ناخالصی ها و‌نمک ها باشد.

در نتیجه تبخیر، آب مقطر (یا به اصطلاح تقطیر آبی) به دست می آید که خواص خاصی دارد. چنین مایعی تقریباً 99.5٪ عاری از ناخالصی ها از جمله نمک های معدنی، میکروارگانیسم ها و اجزای آلی است. در عین حال، هر ماده ای را به خوبی حل می کند، بدون اینکه با آنها واکنش نشان دهد و بر خواص آنها تأثیر بگذارد.

با وجود این واقعیت که آب مقطر در واقع قابل شرب است، نوشیدن آن برای مدت طولانی توصیه نمی شود. با توجه به اینکه چنین مایعی عملاً استریل است، حاوی عناصر شیمیایی حیاتی برای بدن انسان نیست. علاوه بر این، آب آشامیدنی کاملاً تصفیه شده خوشایندترین طعم را ندارد.

آب شیرین کن به روش تقطیر | هوزینگ | آب سازان

کاربرد تکنولوژی تقطیر برای مصارف صنعتی

تقطیر هم در صنایع مختلف و هم در عمل آزمایشگاهی کاربرد دارد. ما فقط برخی از فرآیندهای تولید و فناوری را که در آن دخیل است فهرست می کنیم.

  • نمک زدایی آب دریا.
  • نوشیدنی های مقطر از محصولات تخمیری.
  • غذا.
  • محصولات آرایشی و بهداشتی و عطریات.
  • داروها.
  • تولید هر گونه باتری ذخیره سازی.
  • جداسازی مواد مایع خام از ناخالصی ها در صنایع شیمیایی.

همانطور که در بالا ذکر شد، می توان از این روش برای تصفیه آب نیز استفاده کرد. علیرغم این واقعیت که تصفیه آب با تقطیر به طور گسترده مورد استفاده قرار نگرفته است (عمدتاً به دلیل یک فرآیند نسبتاً گران و پر زحمت) ، به شما امکان می دهد مایع را به طور مؤثر از اکثر سوسپانسیون ها ، آلاینده ها و عناصر کمیاب شیمیایی جدا کنید.

دستگاه آب شیرین کن تقطیر چیست؟

دستگاه تولید صنعتی مایعات مقطر به روش کلاسیک، تاسیساتی است که طراحی آن شامل یک مکعب تقطیر بزرگ برای گرمایش و همچنین سیستم خنک کننده می باشد.

هوزینگ

در مرحله دوم ، از یک ظرف با حجم معین پر از آب سرد استفاده می شود که یک خط لوله شیشه ای مارپیچ در آن قرار می گیرد. صرف نظر از عملکرد، چنین تجهیزاتی معمولاً بسیار بزرگ هستند و تقریباً به نظارت مستمر توسط اپراتور عملیاتی نیاز دارند.

به جهت مطالعه مقاله فیلتر میکرونی کلیک کنید.

روش کلاسیک تقطیر  (تقطیر ساده یا چندگانه) از  روش مدرن آن  بسیار دور است. در حال حاضر روش های مختلفی برای تقطیر آب وجود دارد.

تقطیر کسری

تراکم و تبخیر مکرر در مخازن عمودی جدا شده.

تقطیر خلاء

در خلاء با فشار بسیار کمتر از فشار اتمسفر است که توسط پمپ های خلاء و رگلاتورهای مخصوص ایجاد می شود.

تقطیر با بخار

تامین بخار به یک محیط مایع، گرم کردن آن و تبخیر آن است.

تقطیر در ستون های بسته بندی شده (تصحیح)

عبور مخلوط خام اجزاء از طریق نازل های طراحی خاص، که کارایی بالای این روش را تضمین می کند.

تقطیر سرمایی

یک فناوری است که برای گازهای مقطر خنک شده به حالت مایع اعمال می شود.

تقطیر استخراجی

تقطیر در یک ستون استخراجی از مخلوط ها، که شامل موادی با نقطه جوش مشابه و همچنین یک حلال است.

نتیجه

بنابراین، تقطیر آب یک فرآیند واقعاً جهانی است که در زمینه‌های مختلف، از تحقیقات آزمایشگاهی، تولید دارو و محصولات غذایی گرفته تا آب شیرین کن  و صنعت نفت مورد استفاده قرار گرفته است. تنوع روش های موجود به شما امکان می دهد بسته به اهداف و بودجه خود، فناوری بهینه را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *