آب شیرین کن, هوزینگ

آب شیرین کن دریایی | هوزینگ صنعتی | مجموعه آب سازان

دستگاه آب شیرین کن | تصفیه آب صنعتی | آب سازان

آب شیرین کن دریایی: آب شیرین جزء ارزشمند آب دریا است. کمبود آب شیرین به طور فزاینده ای در کشورهای صنعتی  احساس می شود که نیاز به آب شیرین برای نیازهای خانگی، کشاورزی و صنعت بیش از ذخایر موجود است. در کشورهایی مانند حوزه خلیج فارس که میزان بارندگی در آنها بسیار کم است، منابع آب شیرین پاسخگوی تقاضای آن نیست که به دلیل مدرن شدن اقتصاد و رشد جمعیت در حال افزایش است. در آینده، بشریت با نیاز به در نظر گرفتن اقیانوس ها به عنوان منبع جایگزین آب مواجه خواهد شد.

آب شیرین کن دریایی | هوزینگ صنعتی | مجموعه آب سازان

غلظت بالای املاح، آب دریا را برای مصارف آشامیدنی و خانگی نامناسب می کند. بنابراین، باید نمک زدایی شود، یعنی پردازش را به منظور کاهش غلظت نمک های محلول به 1 گرم در لیتر انجام دهید.

مانند هر فرایندی دیگر از سیستم های تصفیه آب، آب شیرین کن آب دریا باید با ارزیابی وضعیت مایع آغاز شود. بدون دانستن اینکه چه ناخالصی هایی در آب اصلی دریا وجود دارد، نمی توان برآورد طراحی برای ایجاد یک سیستم نمک زدایی تهیه کرد.

بنابراین، طراحی ایجاد یک سیستم همیشه شامل تجزیه و تحلیل شیمیایی ، باکتریولوژیکی، شیمیایی خواهد بود. همچنین الزامات ترکیب آب، پارامترهای مقادیر، نحوه مصرف آب پس از نمک زدایی را نشان می دهد.

هوزینگ

نمک‌زدایی آب می‌تواند با روش‌های شیمیایی (رسوب شیمیایی، تبادل یون)، فیزیکی (تقطیر، اسمز معکوس یا هیپرفیلتراسیون، الکترودیالیز، انجماد) و روش‌های بیولوژیکی با استفاده از توانایی برخی جلبک‌های فتوسنتزی برای جذب انتخابی NaCl از آب دریا انجام شود.

آب شیرین کن

در سال های اخیر روش های جایگزین جدیدی نیز برای نمک زدایی آب دریا به دلیل قرار گرفتن در معرض امواج فراصوت، آکوستیک، امواج ضربه ای، میدان های الکترومغناطیسی و غیره پیشنهاد شده است.

تنوع روش های موجود برای به دست آوردن آب شیرین با این واقعیت توضیح داده می شود که هیچ یک از آنها را نمی توان جهانی و قابل قبول برای این شرایط خاص در نظر گرفت.

آب شیرین کن دریایی | هوزینگ صنعتی | مجموعه آب سازان

مقایسه دستگاه های آب شیرین کن

 امروزه دستگاه های نمک زدایی بسیار زیادی تولید می شود. و هر مصرف کننده، چه یک مرکز تفریحی یا یک بخش کشاورزی ، باید انتخاب کند که کدام نسخه از آب شیرین کن برای او بهترین است.

به هر حال، امروزه تاسیسات  کشورهای مختلف جهان تولید می شود و در ایران  نیز به اندازه کافی تاسیسات وجود دارد و از نظر کیفیت چیزی از همتایان خارجی کم ندارند.

به نظر می رسد که امروزه هیچ مزیت خاصی برای سیستم های آب شیرین کن خارجی وجود ندارد. و آنها گاهی اوقات گران تر هستند و به دور از همه شاخص ها برای آنها وجود دارد. اما از همه مهمتر در صورت خرابی، تعمیر چنین تصفیه خانه قدرتمند آب دشوار خواهد بود.

البته می‌توانید با متخصصان خارج از کشور تماس بگیرید، اما هزینه‌های فوق‌العاده‌ای دارند که به هیچ وجه هزینه نصب را کاهش نمی‌دهد.

اکثر کشورهای جهان از دو روش اسمزمعکوس و تقطیر برای شیرین سازی آب دریا استفاده می کنند. که این دو مزایا و مهیبی نسیب به یکدیگر دارند.

روش تقطیر

برای شیرین سازی اب به برق زیادی نیاز دارد. اسمز معکوس یا استفاده از غشاهای نیمه تراوا یکی از موثرترین روش های شیرین سازی آب دریا با مصرف برق کم است.

استفاده از نمک زدایی آب دریا مجموعه خاصی از ویژگی ها را به دنبال دارد. این به دلیل وجود نمک زیاد در آب است. یعنی در این روش نمک زدایی آب به طور کامل به میزان 45 گرم در لیترانجام می شود. بنابراین در این معکوس  از غشاهای دریایی ویژه و مواد خاصی استفاده می شود که قادرند چنین شوری بالایی را از بین ببرند.

اما مشکلات دیگری  در پی شیرین سازی آب دریا با اسمز معکوس به وجود می اید. هنگام کار با چنین آبی، تجهیزات اغلب در معرض توسعه سریع خوردگی هستند.

تجهیزات و خطوط لوله از این امر به شدت آسیب می بینند. برای جلوگیری از ایجاد خوردگی، امروزه اغلب از مواد مقاوم در برابر خوردگی استفاده می شود.

اینها فایبرگلاس، پلیمرها هستند. پلیمر فقط برای مناطقی در تجهیزاتی که فشار کم است استفاده می شود. پلیمر در مقابل نشانگر فشار بالا مقاومت نمی کند. گزینه دیگر فولادهای ویژه مقاوم در برابر خوردگی مانند دوبلکس یا آستنیت است.

از ویژگی های کار اسمز معکوس با آب دریا می توان به نوار فشار بالا نیز اشاره کرد. 50-80 بار برای حفظ درجه بالایی از کانی سازی مورد نیاز است.

درست است، چنین فشاری فقط می تواند با یک منبع ثابت برق تامین شود. و هزینه های آن در هنگام استفاده از چنین تجهیزات قدرتمندی افزایش می یابد. اما در این مورد دستگاه های ریکاوری کمک می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *