تصفیه فاضلاب, هوزینگ

تصفیه فاضلاب پتروشیمی | هوزینگ فلزی | آب سازان

تصفیه فاضلاب پتروشیمی | هوزینگ فلزی | آب سازان

تصفیه فاضلاب پتروشیمی: هر شرکتی به آب نیاز دارد و از آن در فرآیندهای مختلف استفاده می کند. به طور دقیق، فاضلاب آبی است که دیگر مورد نیاز نیست و یا دیگر نمی توان بدون توجه بیشتر از آن استفاده کرد. در کارخانه های تولید، این اغلب آبی است که به مواد شیمیایی، روغن ها، رسوبات، باکتری ها یا سموم آلوده است. بنابراین تصفیه فاضلاب صنعتی فرآیند تبدیل این فاضلاب به آب تصفیه شده است که پس از آن اجازه داده می شود تا به محیط بازگردانده شود یا دوباره به گردش درآید. اما فاضلاب از بسیاری جهات متفاوت است.

تصفیه فاضلاب پتروشیمی | هوزینگ فلزی | آب سازان

در بسیاری از کشور های جهان، فاضلاب خانوارهای خصوصی و تاسیسات عمومی عموماً به صورت متمرکز در تصفیه خانه های فاضلاب شهری تصفیه می شود. تقریباً همه خانوارها و شرکت ها به سیستم فاضلاب عمومی متصل هستند.

هوزینگ

اما تکلیف پساب تولید شده توسط صنایع مختلف چه می شود؟

در اینجا نیاز به آب بسیار متفاوت است و مقدار آب مصرفی نیز به طور قابل توجهی متفاوت است.

تصفیه فاضلاب

به عنوان مثال، در معادن و فرآوری مواد معدنی، عموماً مقدار زیادی آب مورد نیاز است و به مواد شیمیایی و رسوبات آلوده می شود.

صنعت پتروشیمی در بسیاری از نقاط به انواع مختلف تصفیه آب نیاز دارد. پس از آن فاضلاب اغلب با آلاینده های چربی و روغن و همچنین مواد شیمیایی معدنی مقابله می کند.

در صنعت داروسازی از  سوی دیگر، مقادیر کمتری آب تولید می‌شود که با این حال، با مواد و ذرات دارویی مخلوط می‌شود و ممکن است علاوه بر مقادیر زیادی فسفر و نیتروژن، حاوی فلزات سنگین یا هالوژن‌های قابل جذب ارگانیک متصل (AOX) نیز باشد.

تمام این فاضلاب نباید بدون پیش تصفیه وارد سیستم فاضلاب عمومی یا حتی توده های آب شود.

تصفیه فاضلاب | اجزای دستگاه آب شیرین کن | آب سازان

تصفیه خانه فاضلاب صنعتی

یافتن یک تصفیه خانه فاضلاب صنعتی موثر و مناسب می تواند بسیار چالش برانگیز باشد و مهمتر از همه،

همیشه باید به صورت جداگانه برنامه ریزی شود. آیا مقداری از آب باید دوباره استفاده شود؟

آیا بار آلی (مقدار COD و TOC) برای تولید بیوگاز کافی است؟ کدام آلاینده ها باید فیلتر شوند؟

آیا ریزآلاینده ها انباشته می شوند؟ آیا مراحل رویه ای خاصی وجود دارد که طبق قانون الزامی است؟

شیمیایی-فیزیکی، حرارتی یا مکانیکی؟ فیلتر، تبخیر، پوسته پوسته شدن و رسوب کردن؟ ته نشینی،

ریز الک کردن، استفاده از کربن فعال؟ بی هوازی یا هوازی ؟ لیست روش ها و ترکیب آنها تقریباً بی پایان است.

صنایع مختلف استانداردها و الزامات قانونی متفاوتی دارند و بر نوع فاضلاب تولیدی تأثیر می گذارند.

در نتیجه، هیچ فرآیند تصفیه فاضلاب صنعتی واحدی وجود ندارد که برای همه کاربردها مناسب باشد.

تصفیه فاضلاب درصنعت پتروشیمی

مصرف نفت باعث شده تا در نتیجه فرآیندهای پتروشیمی، تولید نفت و گاز، پسماندها و آب های باقیمانده بیشتری تولید شود.

فاضلاب دارای ویژگی های متفاوتی است که شامل اجزای معدنی و آلی از جمله هیدروکربن ها، روغن ها و چربی ها، سولفید هیدروژن (H2S)، آمونیاک (NH3)، فنل ها، مواد جامد معلق و ترکیبات آلی فرار (VOC) و غیره می باشد.

تخلیه مستقیم فاضلاب به دلیل ترکیبات آن اثرات سمی بر روی آبزیان و گیاهان موجود در آب های سطحی ایجاد می کند.

به همین دلیل، درمان کافی برای رعایت مقررات حداکثر مجاز (LMP) ضروری است. فناوری‌های موجود بر حذف محتوای روغن‌ها و چربی‌ها، هیدروکربن‌ها از طریق فرآیندهای فیزیکی-شیمیایی مانند جداکننده‌های روغن API، شناورسازی هوای محلول (DAF)،

انعقاد/لخته‌سازی و انعقاد الکتریکی تمرکز دارند. از سوی دیگر، بار آلی از طریق فرآیندهای بی هوازی یا هوازی حذف می شود.

روش های تصفیه فاضلاب پتروشیمی

جداکننده API

این اجازه می دهد تا هیدروکربن های آزاد (حل نشده) را با استفاده از گرانش از طریق افزایش هیدروکربن به دلیل اندازه و گرانش آن حذف کنید. این شامل یک کانال مستطیل شکل از طریق جریان آرام است که هیدروکربن ها را در یک کفگیر برای تخلیه جمع می کند.

اکولایزر

مخزن ذخیره موقت به منظور همگن سازی غلظت بار آلاینده و تنظیم جریان به کار گرفته می شود.

فلوتاسیون هوای محلول (DAF شیمیایی)

درمان فیزیکی شیمیایی اجازه می دهد تا روغن ها و چربی ها و همچنین جامدات را به صورت معلق با استفاده از شناور کردن با استفاده از حباب های هوا (30 تا 50 میکرون) جدا کنید.

دوز منعقد کننده (نمک های آهن و آلومینیوم) و فلوکولانت (پلیمرها) برای بهبود کارایی به دلیل تشکیل آگلومراهای بزرگتر مورد نیاز است. لجن تولید شده به منظور کاهش حجم آن به یک سانتریفیوژ برای دفع بعدی منتقل می شود.

راکتور بیوفیلم بستر متحرک (MBBR)

تصفیه بیولوژیکی هوازی امکان حذف ترکیبات نیتروژن (نیتروژن آمونیاکی، نیترات و غیره) را از طریق فرآیندهای نیتریفیکاسیون (هوازی) و نیترات زدایی (آناکسیک) فراهم می کند. به همین ترتیب، فناوری MBBR فشرده است و به دلیل استفاده از حامل های مورد علاقه منطقه کمتری را اشغال می کند.

با سطح ویژه بالا (> 900 m2/m3) و بارهای متغیر را پشتیبانی می کند و محتوای اکسیژن مورد نیاز شیمیایی (COD) را کاهش می دهد.

در این سیستم ها باید در نظر داشت که مقدار روغن ها و چربی ها کمتر از 30 میلی گرم در لیتر است تا به رشد میکروارگانیسم ها آسیبی وارد نشود، از طرفی حامل ها بین 30 تا 50 درصد از حجم کل را اشغال می کنند.

شفاف کننده

ته نشینی فرآیندی است که در آن مواد جامد قابل ته نشینی به دلیل چگالی و اندازه از آب خارج می شوند. استفاده از ته نشین کننده های لایه ای به دلیل مساحت کمتری که اشغال می کند و زمان ته نشینی کمتر ذرات رایج است. کاهش حجم لجن تولید شده از طریق تثبیت، غلیظ شدن و/یا آبگیری توصیه می شود.

فیلتر زئولیت

زئولیت اجازه می دهد تا ذرات تا 5 میکرون را حفظ کند و عمر مفید بیشتری را برای کربن فعال فراهم می کند. از مخازن FRP استفاده می شود و لازم است فشار ورودی و خروجی بعد از فیلتر اندازه گیری شود.

کربن فعال

مرحله پولیش که امکان حفظ ترکیبات آلی قابل باقی ماندن و کاهش غلظت اکسیژن مورد نیاز شیمیایی (COD) را فراهم می کند. دارای مساحتی در حدود 1000 متر مربع بر گرم است.

ضد عفونی

ضدعفونی باعث می شود تا از طریق استفاده از هیپوکلریت سدیم، اشعه ماوراء بنفش یا ازن، میزان میکروارگانیسم ها در پساب کاهش یابد. استفاده از هیپوکلریت سدیم امکان تولید باقیمانده ای را فراهم می کند که عدم آلودگی در حمل و نقل (توزیع) را تضمین می کند.

PH مناسب آب برای دوز آن بین محدوده 6-7 است. اثربخشی اشعه ماوراء بنفش به میزان عبور یافت شده در آب باقیمانده و کدورت آن بستگی دارد.برای استفاده از ازن، باید آن را در محل تولید کرد، به دلیل ماهیت واکنشی آن، قدرت اکسیداسیون بالایی دارد، اما در غلظت های بالا در محیط می تواند اثرات سمی ایجاد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *