آب شیرین کن, تصفیه فاضلاب, هوزینگ

روش های آب شیرین کن | تصفیه فاضلاب | آب سازان

آب شیرین کن | قیمت تصفیه آب صنعتی | آب سازان

روش های آب شیرین کن: در بسیاری از نقاط جهان دسترسی به آب شیرین وجود ندارد، آب شور فعالیت های صنعتی و نیمه صنعتی را با مشکل روبرو می کند، زیرا برگزاری از صنایع نیمه صنعتی مانند  فعالیت های تولیدی و آبزی پروری، کشاورزی نیاز به اب شیرین دارد.

روش های آب شیرین کن | تصفیه فاضلاب | آب سازان

آب شور منبع آبی است که حاوی مقدار زیادی نمک های محلول (عمدتاً NaCl) بیش از حد مجاز است. به طور معمول، آب شور عمدتاً به دلیل نفوذ آب دریا به سرزمین اصلی است که باعث می شود آب رودخانه ها، دریاچه ها، برکه ها، نهرها… به نمک آلوده شود.

این پدیده معمولاً فقط در مناطق کم ارتفاع و مناطق ساحلی رخ می دهد. با این حال، زمانی که فصل خشک طولانی باعث کاهش بیشتر و بیشتر آب شیرین می شود، فرآیند نفوذ آب شور به سرزمین اصلی نیز عمیق تر و سریع تر می شود. بنابراین نه تنها منابع آبی رودخانه ها، دریاچه ها و …، بلکه چاه ها و آب های زیرزمینی نیز به نمک آلوده هستند.

علت شوری آب عمدتاً به دلیل جزر و مد بالا و نفوذ شور آب دریا به رودخانه ها و کانال ها است. بر این اساس، غلظت آب شور به پدیده هیدرولوژیکی و همچنین سطح جزر و مد کل منطقه بستگی خواهد داشت.

تصفیه فاضلاب

خطرات استفاده از آب آلوده

استفاده از آب شور اثرات بسیار جدی بر سلامت انسان خواهد داشت. هنگامی که آب شور وارد بدن می شود، آب را از سلول ها جذب می کند و باعث کم آبی بدن می شود و باعث کوچک شدن سلول ها می شود.

روش های آب شیرین کن | تصفیه فاضلاب | آب سازان

هنگامی که سلول ها می میرند، سیستم ایمنی بدن ضعیف می شود، شرایطی را برای حمله باکتری ها ایجاد می کند، باعث بیماری های گوارشی، کاهش عملکرد مقاومت و منجر به نارسایی کلیه، نارسایی کبد و غیره می شود. پس بسیاری از تولیدات صنایع غذایی را نمی توان با اب شور تولید کرد، ازطرفی آب شور به ماشین آلات نیمه صنعتی آسیب می زند.

به طور جدی تر، وقتی از آب شور در کشاورزی استفاده می شود، زمین را بایر می کند، باعث شکست محصول می شود و زندگی و اقتصاد مردم را تحت تاثیر قرار می دهد.

بنابراین، زمانی که آب شور است، باید سریعاً راهی برای کاهش شوری آب پیدا کنید تا بر سلامت خود و خانواده‌تان تأثیری نگذارد. برای تبدیل آب نمک به آب شیرین می توانید با خرید دستگاه های آب شیرین کن این کار را انجام دهید.

روش های آب شیرین کن

در حال حاضر، روش های زیادی برای تصفیه موثر آب شور وجود دارد، اما تعیین میزان شوری آب مهم است. از آنجا به اقدامات درمانی مناسب با سطح آلودگی و پتانسیل اقتصادی خواهیم رسید.

  1. روش تبادل یونی

نمک زدایی آب با روش تبادل یونی یعنی فیلتر کردن آب از طریق مخزن فیلتر H-کاتیونیت و OH-آنیونیت. هنگام فیلتر کردن آب از طریق مخزن فیلتر H-Cationite، در نتیجه تبادل کاتیون های نمک های محلول در آب با یون های H+ کاتیون ها، نمک های محلول در آب به اسیدهای مربوطه تبدیل می شوند:

RH + NaCl → Rna + HCl

2RH + Na2SO4 → 2Rna. + H2SO4

2RH + Ca(HCO3)2 → R2Ca + 2CO2↑ + 2H2O

و هنگامی که بیشتر فیلتر شد، آب در مخزن H-Cationite کاتیونیزه شد، از طریق مخزن فیلتر OH-آنیونیت، ذرات آنیونیت جذب خواهند شد. آنیون های اسیدهای قوی مانند Cl-، SO42- را از آب جذب می کند و مقداری معادل آنیون OH- از آب خارج می شود

[An] را در آب آزاد می کند. OH + HCl → [An]Cl + 2H2O

2[An]OH + H2SO4 → [An] 2SO4 + 2H2O

مزیت این روش این است که می توانیم طبق فرآیند صحیح شستشو و بازسازی کنیم و اطمینان حاصل کنیم که آب خروجی به بالاترین استاندارد می رسد. با این حال، این روش تصفیه آب نمک بسیار گران است و کار کردن با آن بسیار دشوار است. پس خرید این دستگاه آب شیرین ‌به‌همه کاربران توصیه نمی شود.

به جهت مطالعه مقاله هوزینگ کلیک کنید.

  1. روش اسمز معکوس (تصفیه کننده RO)

ماهیت این روش تصفیه آب شور، استفاده از دستگاه تصفیه آب شور، فیلتر کردن آب نمک با غشای اسمزی ویژه Ro با استیل سلولز است. غشاء فقط به آب اجازه عبور می دهد، در حالی که یون های نمک حل شده در آب حفظ می شوند.

برای فیلتر کردن آب دریا و آب شور به آب شیرین، تصفیه کننده باید از یک تقویت کننده برای افزایش فشار برای فشار دادن آب از طریق فیلترها استفاده کند. آن گاز، آب تمیز به داخل ظرف جریان می یابد و خاک و یون ها روی غشاهای فیلتر به دام می افتند. این روش از سایر روش ها رایج تر و کم هزینه تر است و خرید آن را شما توصیه می کنیم.

  1. روش تقطیر حرارتی

تقطیر حرارتی روشی است که از دیرباز در فرهنگ عامه به دست آمده و مورد استفاده قرار گرفته است. این روش زمانی که فقط آب را تا زمانی که به جوش بیاید به طوری که آب تبخیر شود و سپس به آب خالص تبدیل شود، بسیار ساده است.

مزیت این روش این است که می تواند انواع آب شور را با سطوح مختلف تصفیه کند و کاملا مقرون به صرفه است. با این حال، این عیب بزرگ را نیز در زمان طولانی و مصرف سوخت زیاد دارد.

اگر قصد خرید دستگاه آب شیرین کن نیمه صنعتی را دارید به فروشگاه ما مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *