آب شیرین کن, تصفیه فاضلاب, هوزینگ

فاضلاب دباغی چرم سازی | آب شیرین کن | آب سازان

تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال | هوزینگ | آب سازان

فاضلاب دباغی چرم سازی: یکی از پیچیده ترین موارد تصفیه و دفع پساب های صنعتی است. مواد اولیه مانند موادی که از صنایع غذایی به دست می‌آیند، ارگانیک هستند، اما با یک تفاوت عمده در فرآیند شیمیایی، از معرف‌های آلی و غیرآلی استفاده می‌شود.

فاضلاب دباغی چرم سازی | آب شیرین کن | آب سازان

پساب چرم سازی و دباغی ، مانند صنایع غذایی، به مقادیر زیادی اکسیژن برای کاهش مواد آلی نیاز دارد، اما حاوی معرف‌های شیمیایی است که برای واکنش‌های بیولوژیکی سمی یا مضر هستند. در صورت غلظت بالا، تمام مواد شیمیایی قادر به مهار هر واکنشی هستند.

به منظور تخلیه در فاضلاب عمومی یا آب های دریافتی، یک تصفیه خانه فاضلاب خاص و متناسب با توجه به نوع روش دباغی اتخاذ شده، که می تواند گیاهی یا شیمیایی (با استفاده از کروم) باشد، باید با دقت طراحی شود.

مراحل اصلی چرخه تولید را می توان به صورت زیر خلاصه کرد: خیساندن، آهک زدایی، جداسازی، ترشی (ترشی)، دباغی، رنگرزی و چاق کردن، شستشو.

آلاینده های تصفیه فاضلاب دباغی و چرم سازی

ترکیب فاضلاب کارخانه چرم سازی و  دباغی به فرآیند دباغی  یعنی با استفاده از گیاهی یا با استفاده از کروم بستگی دارد.

پساب توسط تخلیه از چندین فرآیند و از عملیات تصفیه کردن تشکیل شده است.

آب شیرین کن

بار آلاینده معمولاً از غلظت برخی از پارامترها همانند : COD، سولفات ها، کلریدها، کروم، نیتروژن آمونیاکی و سولفیدها ارزیابی می شود.

COD می تواند مقادیر بسیار بالایی داشته باشد، تا 10000 میلی گرم در لیتر، اما بسته به روش تصفیه مورد استفاده، می تواند تا 90٪ کاهش یابد.

فاضلاب دباغی چرم سازی | آب شیرین کن | آب سازان

به جهت مطالعه هوزینگ کلیک کنید.

پساب حاصل از فرآیند سبزیجات دارای ارزش BOD بالایی است و بنابراین نیاز به اکسیژن بسیار بالایی دارد. چیزی که از دباغی کروم حاصل می شود دارای غلظت کروم سه ظرفیتی بالایی است.

میزان مصرف آب معمولی بین 40 تا 90 لیتر در هر قنت چرم تازه فرآوری شده متغیر است.

قسمت اعظم آب مصرفی (تا 50%) در اثر تبخیر از بین می رود.

قیمت آب شیرین کن صنعتی

در مرحله اول تولید، پساب تولیدی حاوی املاح (کلرید) نیز می باشد که برای حفظ پوست و جلوگیری از پدیده های پوسیدگی در حین انتقال مواد اولیه از منطقه تولید (کشتارگاه) به دباغی ها استفاده می شود.

فاضلاب حاصل از فازهای مختلف کاری با مقادیر pH متغیر از بسیار قلیایی تا بسیار اسیدی با مقادیری از 3-4 تا 11-مشخص می شود .

مدیریت زباله در حال حاضر یک مشکل جدی است که راه حل آسانی برای صنعت دباغی ندارد.

طرح بندی سیستم تصفیه فاضلاب دباغی

فاضلاب دباغی درجه تجزیه پذیری زیستی بالایی ندارد و نیاز به تصفیه توسط یک تصفیه خانه استاندارد بیولوژیکی، نسبت اختلاط بالا با پساب خانگی دارد. قبل از این اختلاط، کلر و سولفیدها باید حذف شوند و تصحیح PH باید اتخاذ شود.

اغلب، از آنجایی که این نوع صنایع معمولاً دور از شهرک‌های غیرنظامی ساخته می‌شوند، اختلاط با پساب داخلی امکان‌پذیر نیست، در این موارد یک تصفیه هدفمند به شدت ضروری است.

هدف اصلی مرحله شفاف سازی حذف تمام موادی مانند جامدات معلق و اجزای مختلف مانند چربی ها، موم ها، روغن های معدنی، مواد غیر چرب شناور و غیره است که قبلاً در پیش تصفیه حذف نشده اند.ته نشینی باعث کاهش جامدات معلق و BOD می شود.

فاضلاب  اسیدی و قلیایی به طور جداگانه در خطوط مختلف پیش تصفیه مکانیکی جمع آوری شده و سپس با هم مخلوط می شوند. آب اسیدی به عنوان معرف خنثی کننده و منعقد کننده برای آب قلیایی استفاده می شود.

با این وجود pH نهایی هنوز قلیایی است و نیاز به دوز معرف دارد.

در تصفیه فاضلاب دباغی روش های مکانیکی، شیمیایی و فیزیکی کاربرد دارد، اما   رایج ترین فرآیند مورد استفاده در تصفیه دباغی بم  تصفیه ثانویه بیولوژیکی است. معمولاً فقط از سیستم های هوازی استفاده می شود، به دلیل ویژگی های پساب دباغی (عمدتاً به دلیل محتوای سولفید / سولفات آنها)، تصفیه بی هوازی در هضم لجن مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد روش تصفیه لجن فعال

پرکاربردترین روش تصفیه لجن فعال با هوادهی طولانی است. سیستم‌های بیولوژیکی دیگر مانند بیوراتور غشایی (MBR) در این زمینه موفق نبوده‌اند اما ممکن است در آینده توسعه یابند.

گاهی اوقات می‌توان از راه‌حل‌های تصفیه دیگری مانند فیلتراسیون بیولوژیکی یا فیلترهای چکاننده استفاده کرد، اما اغلب آنها به دلیل تجمع کلسیم مشکل دارند. برای جلوگیری از این پدیده لازم است که کربنات کلسیم قبل از مرحله فیلتراسیون رسوب داده شود.

در مواردی که تصفیه بیولوژیکی کافی نیست و یا به کارایی بالا نیاز است، تیمارهای خاص به عنوان گیاه شیمیایی-فیزیکی می‌توانند نتایج خوبی داشته باشند. به عنوان مثال، کلرزنی امکان حذف سولفیدها را فراهم می کند.

بهر حال این نوع گیاهان از نظر خرید و نصب و نیز برای معرف ها با توجه به استفاده دائمی آنها برای تمام عمر مفید بسیار گران هستند. به عنوان مثال، مصرف کلر (Cl) را می توان از 2 تا 8 قسمت برای هر قسمت سولفید هیدروژن (H2S) برای حذف تخمین زد.

انعقاد توسط سولفات آهن (FeSO4) توصیه نمی شود زیرا کلوئیدهایی ایجاد می کند که به سختی پراکنده می شوند یا آب می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *