آب شیرین کن, تصفیه فاضلاب

فرآیند تصفیه فاضلاب | آب شیرین کن صنعتی | آب سازان

مراحل تصفیه فاضلاب | هوزینگ استیل | آب سازان

فرآیند تصفیه فاضلاب: حذف آلاینده‌ها از فاضلاب مانند فاضلاب خانگی، بیمارستان ها ، کارخانه‌ها،  و غیره است که شامل فرآیندهای مکانیکی ،  فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی برای حذف آلاینده‌ها است. محصول نهایی فرآیند تصفیه فاضلاب، آب تصفیه شده استاندارد و پسماند یا لجن نیمه جامد است، پساب تصفیه شده را می توان از طریق سیستم زهکشی منطقه به محیط زیست تخلیه کرد، لجن به عنوان کود کشاورزی استفاده می شود.

فرآیند تصفیه فاضلاب | آب شیرین کن صنعتی | آب سازان

برای اکثر شهرها، سیستم‌های فاضلاب نیز نسبتی از فاضلاب صنعتی را به تصفیه خانه‌های فاضلاب منتقل می‌کنند که اغلب در کارخانه‌ها برای کاهش بار آلاینده، پیش تصفیه شده‌اند.

منشا فاضلاب

فاضلاب توسط تاسیسات مسکونی، سازمانی، تجاری و صنعتی تولید می شود. این شامل جریان زباله های خانگی از توالت، حمام، آشپزخانه و سینک است و از طریق سیستم فاضلاب دفع می شود. در بسیاری از مناطق، فاضلاب شامل پسماندهای مایع صنعت و تجارت نیز می شود. فاضلاب ممکن است شامل روان آب های نزولات آسمانی نیز  باشد.

آب شیرین کن

مروری بر چرخه تصفیه فاضلاب

فاضلاب را می توان نزدیک به محل تولید آن تصفیه کرد، یک سیستم غیرمتمرکز جمع آوری و توسط یک شبکه حمل و نقل کرد.

جمع آوری و تصفیه فاضلاب معمولاً مطابق با مقررات و استانداردهای محلی است. فاضلاب صنعتی اغلب به فرآیندهای تصفیه خاصی نیاز دارد. به طور کلی چرخه فاضلاب شامل سه مرحله به شرح زیر است:

  • درمان اولیه
  • پردازش ثانویه
  • نهایی

فرآیند تصفیه فاضلاب | آب شیرین کن صنعتی | آب سازان

پیش تصفیه شامل ذخیره موقت فاضلاب در یک مخزن ثابت است که در آن مواد جامد سنگین می توانند در ته نشست شوند در حالی که روغن، گریس و مواد جامد سبک تر به سطح بالا می روند. رسوب و مواد رویی حذف می شوند و مایعات باقی مانده می توانند تخلیه شوند یا تحت درمان ثانویه قرار گیرند.

قیمت آب شیرین کن صنعتی

این مرحله مواد محلول و مواد بیولوژیکی معلق را حذف می کند، معمولاً با استفاده از میکروارگانیسم هایی انجام می شود که در آب زندگی می کنند و ممکن است نیاز به فرآیند جداسازی برای حذف میکروارگانیسم ها از آب داشته باشد.

تصفیه کامل زمانی اعمال می شود که تصفیه اولیه و ثانویه امکان پذیر نباشد و امکان ورود پیش تصفیه به یک اکوسیستم بسیار حساس که نمی تواند منبع زباله (خورها، رودخانه ها و غیره) را بپذیرد.

آب تصفیه شده را می توان از نظر شیمیایی یا فیزیکی ضد عفونی کرد (مثلاً توسط تالاب ها و میکروفیلتراسیون) قبل از تخلیه به یک نهر، رودخانه، خلیج، گودال، تالاب، یا احتمالاً برای آبیاری استفاده می شود.

اگر به اندازه کافی تمیز باشد، می تواند علاوه بر آن برای آب های زیرزمینی یا کشاورزی نیز استفاده شود.

آب شیرین کن صنعتی

تصفیه مقدماتی تصفیه فاضلاب

پیش تصفیه تمام موادی را که به راحتی می توان از پساب اولیه به دست آورد، قبل از اینکه به پمپ های فاضلاب اصلی و مخزن آسیب برساند یا مسدود شود، حذف می کند. اشیایی که معمولاً در طول پیش پردازش حذف می شوند شامل سطل زباله، شاخه ها، برگ ها و سایر اشیاء بزرگ  می باشد.

جریان فاضلاب در ابتدا از یک صفحه عبور می کند تا تمام ذرات بزرگ موجود در جریان فاضلاب را حذف کند. این معمولاً همراه با یک صفحه نمایش خودکار در کارخانه‌های مدرنی که به جمعیت‌های زیادی خدمات می‌دهند انجام می‌شود، در حالی که کارخانه‌های کوچکتر یا کمتر مدرن اغلب از صفحه‌های تمیزکننده دستی استفاده می‌کنند.

عملکرد صفحه نمایش با سرعتی انجام می شود که به تجمع روی صفحه یا سرعت جریان بستگی دارد. مواد جامد جمع آوری شده و سپس در محل دفن زباله ریخته می شوند یا سوزانده می شوند.

اگر مواد جامد درشت حذف نشوند، در لوله‌ها و قسمت‌های متحرک تصفیه‌خانه جابجا می‌شوند و می‌توانند باعث آسیب قابل توجه و کاهش راندمان در فرآیند شوند.

تصفیه اولیه فاضلاب

در مرحله ته نشینی اولیه، فاضلاب از طریق مخازن بزرگ جریان می یابد که اغلب به آنها “زلال سازی اولیه” می گویند. در این مرحله  از مخازن برای جداسازی لجن استفاده می شود در حالی که گریس روی سطح شناور می شود و جمع می شود.

مخزن ته نشینی اولیه معمولاً مجهز به جداکننده لجن با کنترل مداوم است، لجن توسط یک قیف واقع در کف مخزن جمع آوری می شود، جایی که لجن به محل تصفیه پمپ می شود. روغن و گریس با استفاده از تجهیزات تخصصی بازیافت می شوند.

تصفیه ثانویه فاضلاب

این فرآیند برای کاهش قابل توجهی از محتوای مواد بیولوژیکی در فاضلاب ناشی از زباله های انسانی، زباله های مواد غذایی، صابون و مواد شوینده استفاده می شود.

اکثر کارخانه ها در شهرها فاضلاب را با استفاده از فرآیندهای بیولوژیکی هوازی تصفیه می کنند.

برای موثر بودن، موجودات زنده برای زندگی به اکسیژن و غذا نیاز دارند. تک یاخته‌ها و باکتری‌های زیست تخریب‌پذیر آلاینده‌های آلی محلول (مانند قندها، چربی‌ها، مولکول‌های کربن آلی با زنجیره کوتاه و غیره) را به صورت محلول به صورت رسوب مصرف می‌کنند.

سیستم های تصفیه فاضلاب ثانویه به عنوان غشاهای ثابت و سیستم های رشد ارگانیسم های معلق طبقه بندی می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *