آب شیرین کن, تصفیه فاضلاب, هوزینگ

فرایند تصفیه فاضلاب | آب شیرین کن صنعتی | آب سازان

فرایند تصفیه فاضلاب: چربی گیرها دستگاه هایی هستند که برای تصفیه فاضلاب اهمیت زیادی دارند. اینها دستگاه های پیش تصفیه فاضلاب هستند که عموماً در محل تخلیه تجهیزات فرآوری مواد غذایی، آشپزخانه ها، هتل ها و در ورودی سیستم فاضلاب پس از خشن کردن واحدها قرار می گیرند تا از رسیدن روغن ها و چربی ها به داخل تصفیه خانه ها جلوگیری شود.

فرایند تصفیه فاضلاب | آب شیرین کن صنعتی | آب سازان

زیرا آنها می توانند هم به محیط زیست و هم به بسیاری از تجهیزات تصفیه آب آسیب جدی وارد کنند. بنابراین، بسیار مهم است که مهندس با چربی گیرها آشنا باشد، زیرا در نهایت باید در طراحی یک تصفیه خانه یا سیستم تصفیه آب، چه خانگی و چه صنعتی، گنجانده شوند.

آب شیرین کن

فرایند تصفیه فاضلاب

قبل از ورود کامل به تعریف چربی‌گیر، توصیه می‌شود برخی از دانش‌های اولیه در مورد تصفیه فاضلاب را که قبل از طراحی یا انتخاب چربی‌گیر در نظر بگیرید، تجدید کنید:

فاضلاب

این همه آبی است که برای مصارف خانگی یا صنعتی دور ریخته می شود. این نوع آب حاوی آلاینده ها و بقایای معمول فرآیندهای صنعتی یا مصارف شهری است که به آب آشامیدنی داده می شود. فاضلاب معمولاً از طریق سیستم های فاضلاب تا رسیدن به تصفیه خانه ها منتقل می شود.

هوزینگ

تصفیه فاضلاب

تصفیه فاضلاب مجموعه ای از فرآیندهای شیمیایی، فیزیکی و بیولوژیکی است که با هدف از بین بردن بیشتر یا تمام آلاینده های موجود در فاضلاب، به منظور استفاده مجدد از آب یا رهاسازی مجدد آن به محیط زیست، انجام می شود.

فرایند تصفیه فاضلاب | آب شیرین کن صنعتی | آب سازان

آب شیرین کن صنعتی

مرحله مقدماتی تصفیه فاضلاب

مرحله مقدماتی یا پیش تصفیه فاضلاب شامل آماده سازی آب به گونه ای است که برای ورود به سیستم تصفیه آماده شود، زیرا اگر پیش نیازهای خاصی از مایع قبل از ورود به فاضلاب برآورده نشود، ممکن است بسیاری از تجهیزات مورد استفاده به شدت آسیب ببینند.این مرحله باید دارای دو شرط اساسی زیر باشد:

قیمت آب شیرین کن صنعتی

اندازه گیری و تنظیم جریان ( مخزن های یکسان سازی ) برای همگن شدن جریان آب ورودی به تصفیه خانه.

مواد جامد شناور بزرگ، ماسه و چربی ها (همچنین روغن ها) را استخراج کنید. برای این کار از تله های شنی، واحدهای زبر، پیش فیلترها و چربی گیرها استفاده می شود.

چربی گیر تصفیه فاضلاب چیست؟

گریس گیر یا چربی گیر های تصفیه فاضلاب ، دستگاه هایی هستند که در مرحله اولیه تصفیه فاضلاب (پیش تصفیه) قرار دارند. عموماً در خطوط زهکشی منابع آلاینده یا ورودی فاضلاب قرار دارند. چربی گیر برای جداسازی و جمع آوری روغن ها و چربی ها از فاضلاب و در نتیجه جلوگیری از ورود آنها به سیستم تصفیه فاضلاب و یا تخلیه مستقیم آنها به محیط استفاده می شود.

به همین ترتیب، چربی گیرها ظروفی هستند که آب حاوی FOG (روغن ها و چربی ها) قبل از ورود آب به سیستم زهکشی از آنها عبور می کند. این دستگاه ها به طور موثر FOG را جذب می کنند و اجازه می دهند آب بدون این نوع آلاینده جریان یابد. به عبارت دیگر، چربی گیرها برای حذف و جداسازی جامدات معلق و چربی از فاضلاب استفاده می شود.

ساختار کلی چربی گیر از سه محفظه تشکیل شده است: محفظه اول و آخر به ترتیب محفظه ورودی و خروجی آب هستند، در حالی که محفظه میانی منطقه ای است که تمام FOG در آن نگهداری می شود. هنگامی که آب وارد محفظه اول می شود، تمام مواد شناور (مانند روغن ها و چربی ها) در محفظه دوم (محفظه دوم) بالا می روند، زیرا چگالی آنها بسیار کمتر از آب است و مواد سنگین تر (مانند لجن) در آن ته نشین می شوند. پایین اتاقک در محفظه سوم، آب بدون چربی یا روغن وارد چربی گیر شده و از آن خارج می شود.

تصفیه فاضلاب چیست | کاربرد فیلتر شنی | مجموعه آب سازان

طبقه بندی چربی گیرهای تصفیه فاضلاب

چربی گیرها را می توان با توجه به نوع شناوری که قرار است از آب باقیمانده جدا کنند طبقه بندی کرد. این طبقه بندی به شرح زیر است:

چربی گیر یکپارچه : برای حذف چربی و روغن از فاضلاب آشپزخانه ها، هتل

ها، رستوران ها و غیره استفاده می شود. به طور کلی، آنها قبل از تخلیه به

زهکشی یا در خروجی تجهیزات نصب می شوند و اجازه می دهند آب بدون

چربی و روغن وارد سیستم فاضلاب شود.

چربی گیر جمعی : واحدهای بزرگی هستند که به طور همزمان فاضلاب صنایع یا منازل مختلف را سرو می کنند و در ورودی های فاضلاب قرار دارند.

ته نشین کننده ها: واحدهایی که برای جمع آوری مواد شناور در دستگاه هایی با طراحی مناسب، برای ارسال به واحدهای تصفیه لجن سازگار شده اند.

چربی گیرها چگونه کار می کنند؟

اصل عملکرد چربی گیرها بر این اساس است که روغن ها و چربی ها بین 15 تا 20 برابر

کمتر از آب چگالی دارند و با آب مخلوط نمی شوند، بنابراین روی آن شناور می شوند.

هنگامی که فاضلاب وارد یک چربی گیر می شود، سرعت جریان آب به اندازه ای کاهش می یابد

که فاضلاب می تواند خنک شود و به 3 لایه تقسیم شود.

اولین مورد چربی و روغن‌هایی است که بالا می‌آیند و در قسمت بالایی محفظه جذب قرار می‌گیرند

و در آنجا به دام می‌افتند. این به لطف یک سیستم منحرف کننده به دست می آید. در حالی که مواد

جامد بسیار متراکم تر از آب باقیمانده به پایین محفظه جذب رسوب می کنند، بنابراین، آب شفاف،

تله را عاری از چربی و برخی مواد جامد متراکم می گذارد.

برخی از گیره‌های چربی مجهز به صافی‌هایی هستند که به جمع‌آوری جامدات بزرگ اجازه می‌دهند

و در نتیجه میزان تجمع مواد جامد در کف تله را کاهش می‌دهند. گیره های چربی باید مرتباً تمیز شوند

تا از عبور مواد جامد جمع آوری شده بین بافل ها به دلیل انباشته شدن مقدار زیاد یا نشت از داخل محفظه ورودی جلوگیری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *