آب شیرین کن, هوزینگ

قیمت آب شیرین کن | هوزینگ فلزی | آب سازان

تصفیه آب | سیستم تصفیه آب و فاضلاب | آب سازان

قیمت آب شیرین کن: شیرین سازی آب صنعتی یک فرآیند فیزیکی – شیمیایی تصفیه آب است که نمک های معدنی اضافی، میکروارگانیسم ها و سایر ذرات جامد موجود در آب نمک و آب شور را حذف می کند تا آب مناسب برای مصرف به دست آید. به زبان ساده، این فرآیند آب شور را به آب شیرین تبدیل می کند. این سیستم می تواند به فیلتراسیون آب ارزان تر منجر شود .

قیمت آب شیرین کن | هوزینگ فلزی | آب سازان

آب دریا معادل 97 درصد آب سیاره است که بیشتر آن را می پوشاند. اما ما انسان ها و سایر حیوانات نمی توانیم آب نمک بنوشیم و برای گردش چرخ صنعت نمی شود از آب شور استفاده کرد.  بنابراین، نیاز به اشکال جدید تصفیه آب که نمک را از آب برای مصرف حذف می کند، با توجه به استفاده و آلودگی منابع آب آشامیدنی زمین ضروری است.

سیستم آب شیرین کن صنعتی چگونه کار می کند؟

نمک زدایی آب در کارخانه های آب شیرین کن با استفاده از دو روش مرسوم تقطیر حرارتی یا اسمز معکوس انجام می شود. با این حال، این تنها روش های ممکن نیست.

قیمت آب شیرین کن | هوزینگ فلزی | آب سازان

تقطیر حرارتی

تقطیر حرارتی به دنبال تقلید از چرخه طبیعی باران است. با استفاده از انرژی فسیلی یا خورشیدی، آب نمک در یک مخزن قرار می گیرد و گرم می شود.

قیمت آب شیرین کن

فرآیند تبخیر آب را از حالت مایع به گاز تبدیل می کند و ذرات جامد حفظ می شوند، در حالی که بخار آب توسط سیستم خنک کننده جذب می شود. هنگامی که در معرض دمای پایین تر قرار می گیرد، بخار آب متراکم می شود، به طوری که آب به حالت مایع خود باز می گردد.

اسمز معکوس

اسمز معکوس (یا RO) به دنبال این است که فرآیند را برخلاف پدیده طبیعی اسمز جلوه دهد. در طبیعت، فشار اسمزی چیزی است که یک سیال را از یک غشای نیمه تراوا، از یک محیط با غلظت کمتر به یک محیط غلیظ تر، حرکت می دهد و به دنبال تعادل بین دو سیال است.

هوزینگ

اسمز معکوس به یک سیستم پمپاژ نیاز دارد که بتواند فشاری بیشتر از آنچه در طبیعت وجود دارد اعمال کند تا بر جهت طبیعی جریان غلبه کند. به این ترتیب آب شور  که غلیظ ترین محیط است به سمت کمترین غلظت حرکت می کند.

غشای نیمه تراوا فقط اجازه عبور مایعات را می دهد و ذرات جامد را حفظ می کند و نمک زدایی آب دریا را امکان پذیر می کند .

قیمت آب شیرین کن صنعتی

خنک کننده ثانویه

همچنین می توان روش آب شیرین کن صنعتی  را با شبیه سازی فرآیند طبیعی که با کلاهک های یخی قطبی اتفاق می افتد، انجام داد . این فرآیند خنک سازی ثانویه نامیده می شود و از بوتان استفاده می کند . بوتان به دلیل ویژگی گرماگیر (جذب دمای محیط) و به دلیل داشتن نقطه جوش کمتر از آب استفاده می شود.

هنگامی که انرژی حرارتی آب توسط بوتان جذب می شود، به نقطه ذوب خود می رسد و یخ می زند. در این حالت، نمک ها از آب جامد جدا می شوند، اما مقداری روی سطح آن رسوب می کنند که نیاز به تراشیدن آن در پایان این مرحله از فرآیند دارد.

پس از این تمیز کردن، یخ دوباره با بوتان تماس پیدا می‌کند و برعکس این اتفاق می‌افتد: آب به حالت مایع خود باز می‌گردد، اما اکنون عاری از نمک است. بوتان را می توان در یک فرآیند خنک کننده ثانویه جدید استفاده مجدد کرد.

کاربرد آب شیرین کن صنعتی

آژانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر  گزارشی  در مورد نمک‌زدایی و انرژی‌های تجدیدپذیر ( شیرین‌کن‌سازی آب با استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر ) منتشر کرد که نمک‌زدایی بزرگترین منبع آب برای رفع تشنگی و آبیاری انسان در خاورمیانه، شمال آفریقا و برخی دیگر است. به این ترتیب جایگزینی برای کم آبی است.

بر اساس اطلاعات موجود در وب سایت انجمن بین المللی نمک زدایی (IDA)، روزانه بیش از 300 میلیون نفر در جهان از طریق نمک زدایی تامین می شوند .

علاوه بر این، حداقل 150 کشور در جهان وجود دارند که از دستگاه ها و روش های مختلف آب شیرین کن  برای تامین آب روزانه خود استفاده می‌کنند، به‌ویژه کشورهایی  مانند خاورمیانه و شمال آفریقا که در مناطق بیابانی هستند.

در این منطقه همچنین برای کشاورزی و مصارف صنعتی نیاز به دستگاه آب شیرین کن صنعتی دارند. در این کشورها برای صنایعی چون  پالایشگاه ها، شیلات ، دارو سازی ، صنایع غذایی ، و … نیاز به حجم آب بالایی از آب شیرین  دارند از این رو از روش های مختلف آب شیرین کن استفاده می کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *