فیلتر میکرونی

قیمت سختی گیر تصفیه آب صنعتی | هوزینگ | آب سازان

انواع سختی گیر آب | تصفیه آب صنعتی | آب سازان

قیمت سختی گیر تصفیه آب صنعتی: وقتی آب را سخت می نامند، به این معنی است که مواد معدنی بیشتری نسبت به آب معمولی دارد. این مواد عمدتا کلسیم و منیزیم هستند.

قیمت سختی گیر تصفیه آب صنعتی | هوزینگ | آب سازان

قیمت سختی گیر تصفیه آب صنعتی: آب بیش از حد سخت می تواند عواقب منفی زیادی برای مصرف کننده داشته باشد. طبق استانداردهای بهداشتی تعریف شده توسط WHO، غلظت نمک های منیزیم و کلسیم در آب آشامیدنی نباید بیشتر از 1-2 mg-eq/l باشد.

رسوب آهک بیش از حد نه تنها باعث ایجاد لکه های رسوب آهکی بر روی کاشی ها، یراق آلات و ظروف می شود، بلکه بر روی تمام لوازم خانگی رسوب می کند و می تواند منجر به اختلالات جدی شود.

مشخص شده است که تنها 1 میلی متر رسوب آهکی در تجهیزات شوینده، مصرف برق را 10-15٪ افزایش می دهد. چنین آبی منجر به افزایش مصرف محصولات شستشو و نظافت می شود. در نتیجه، ما همچنین عملکرد ناکافی پمپ های حرارتی، سیستم های گرمایشی را با آب سخت داریم  که منجر به تلفات زیاد و مصرف انرژی اضافی قابل توجه می شود.

هوزینگ

برای جلوگیری از مشکلات فوق از سیستم های سختی‌گیر آب استفاده می شود.

سختی‌گیر آب چیست؟

سختی‌گیر آب یک فرآیند تبادل یونی است که برای حذف عناصری که باعث ظاهر شدن آب سخت می شوند (معمولاً یون های کلسیم و منیزیم ) استفاده می شود. بهترین راه برای نرم کردن آب استفاده از سیستم سختی‌گیر آب است که مستقیماً به منبع آب متصل است و فرآیند تبادل یونی در آن به طور مداوم در حال انجام است.

قیمت سختی گیر تصفیه آب صنعتی | هوزینگ | آب سازان

 سیستم سختی‌گیر چیست؟

سیستم های سختی‌گیر آب برای حذف نمک های سختی از آب در غلظت حداکثر 15 تا 20 میلی گرم بر اکولایون در لیتر طراحی شده اند. کل این سیستم یک ستون است. این محصول از پلاستیک بسیار قوی ساخته شده

که در برابر خوردگی و آسیب مکانیکی مقاوم است. این سیستم مجهز به یک شیر کنترل خودکار  می باشد. این سیستم دارای یک مخزن نمک برای بازسازی می‌باشد.

آب در سختی‌گیر به لطف یک رزین مخصوص تبادل یونی نرم می شود.  مولکول های منیزیم و کلسیم طی فرآیند تبادل یونی حذف می شوند و در عوض آب با مولکول های سدیم اشباع می شود. چنین آبی امکان استفاده ایمن از لوازم خانگی را فراهم می کند، سدیم در این تجهیزات رسوب نمی کند.

نحوه کارکرد سختی‌گیر رزینی

در سیستم‌های سختی‌گیر آب برای نرم کردن آب از رزین استفاده می‌شود.

رزین دارای ظرفیت تبادل بالایی است که عملکرد عالی و توانایی حذف موثر نمک های سختی را ارائه می دهد. این ماده از نظر فیزیکی، شیمیایی و حرارتی پایدار است.

آب از فیلتری با رزین تبادل یونی فعال عبور می کند.

اجزای بار فیلتر برای تمیز کردن آب سخت نمک های سختی را از آن استخراج کرده و با یون های سدیم ایمن جایگزین می کنند. نمک ها در فیلتر باقی می مانند و آب تمیز بیشتر  به سطح بعدی تصفیه عبور می کند. هنگامی که نمک های زیادی در مواد فیلتر وجود دارد، جرم بحرانی به دست می آید، غشا با شستشو با محلول نمکی بازسازی می شود.

بازسازی، یعنی بازیابی ویژگی های عملکرد فیلتر، به طور خودکار اتفاق می افتد، برای این منظور از آب و نمک قرص استفاده می شود. در زیر مراحل نرم کردن آب را به طور خلاصه شرح می‌دهیم :

یک محلول نمک از فیلتر عبور داده می شود، یون های کلسیم در محلول رزین با یون های سدیم جایگزین می شوند، یعنی تبادل یونی انجام می شود.

به این ترتیب نمک هایی که آب را سخت کرده اند خنثی و حذف می شوند.

نمک ها به سیستم فاضلاب ریخته می شوند و سپس کارخانه دوباره آماده بهره برداری می شود.

آب شیرین کن

چند وقت یکبار باید نمک را به سختی‌گیر اب اضافه کنید؟

هر چه بیشتر سختی‌گیر بازسازی شود، بیشتر اوقات لازم است نمک را دوباره پر کنید. ظرف نمک معمولاً باید ماهی یک بار بررسی شود و همیشه باید حداقل تا نیمه پر باشد تا از حداکثر راندمان نرم شدن آب اطمینان حاصل شود.

به جهت مطالعه مقاله تصفیه فاضلاب کلیک کنید.

عملکرد و تنظیمات کنترلر نیز باید بررسی شود، به خصوص پس از قطع ناگهانی و طولانی مدت برق باید بررسی شود.

در پایان

این مقاله توسط تیم مهندسی آب سازان برای آشنایی شما با دستگاه سختی‌گیر گردآوری شده است، اگر در منطقه ای با آب سخت زندگی می کنید، دستگاه‌های سختی‌گیر را از شرکت ما تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *