تصفیه فاضلاب, هوزینگ

کاربرد تصفیه فاضلاب صنعتی | هوزینگ pvc | آب سازان

تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال | هوزینگ | آب سازان

کاربرد تصفیه فاضلاب صنعتی: شرکت های مختلف در تصفیه فاضلاب  بسته به نوع موقعیت، فرآیندهای مختلفی را برای تصفیه فاضلاب اتخاذ می کند. یکی از روش های رایج در تصفیه فاضلاب لجن فعال است. این فرایند چگونه انجام می شود؟ میزان تصفیه آن تا چه حدی آب را پاک می کند.

کاربرد تصفیه فاضلاب صنعتی | هوزینگ pvc | آب سازان

روش لجن فعال یک تصفیه بیولوژیکی است که در گیاهان با ظرفیت تصفیه بیشتر استفاده می شود. هدف فرآیند مرسوم حذف مواد آلی با بازده تقریباً 90 درصد است و از دو فاز مایع و جامد تشکیل شده است.

پس از فرآیند تجزیه مواد آلی در مخازن هوادهی و فرآیند ته نشینی که در دکانترهای ثانویه اتفاق می افتد، پساب شفاف شده به محیط باز می گردد.

فاز جامد مربوط به تصفیه و دفع توده بیولوژیکی است که لجن تولید شده در طی تصفیه نامیده می شود. در این مرحله از تصفیه، مواد شیمیایی برای تهویه و آبگیری و دفع در سانتریفیوژها یا فیلترپرس ها به لجن اضافه می شود تا میزان مواد جامد برای حمل و نقل و دفع نهایی در محل های دفن بهداشتی مورد تایید سازمان محیط زیست افزایش یابد.

تصفیه فاضلاب

راکتور بی هوازی Upflow (RAFA) در لجن فعال

این یک راکتور بسته است. تصفیه بیولوژیکی توسط یک فرآیند بی هوازی، یعنی بدون اکسیژن انجام می شود. تجزیه مواد آلی توسط میکروارگانیسم های موجود در گوشته ای از لجن انجام می شود.

فاضلاب از کف راکتور خارج شده و از لایه لجن که به عنوان فیلتر عمل می کند عبور می کند. راندمان از 65% تا 75% متغیر است و بنابراین درمان تکمیلی ضروری است که از طریق تالاب اختیاری قابل انجام است.

هوزینگ

تالاب اختیاری

عمق آن 1.5 تا 3 متر است. اصطلاح “اختیاری” به ترکیبی از شرایط هوازی و بی هوازی (با و بدون اکسیژن) اشاره دارد. در حوضچه های اختیاری، شرایط هوازی در لایه های بالایی آب حفظ می شود، در حالی که شرایط بی هوازی در لایه های نزدیک به کف حوض غالب است.

در حالی که مقداری از اکسیژن مورد نیاز برای هوازی نگه داشتن لایه های بالایی توسط محیط خارجی تامین می شود، بیشتر آن از فتوسنتز توسط جلبک ها تامین می شود که به طور طبیعی در آب هایی با مقادیر زیادی مواد مغذی و انرژی ناشی از نور خورشید رشد می کنند.

باکتری هایی که در حوضچه ها زندگی می کنند از اکسیژن تولید شده توسط جلبک ها برای اکسید کردن مواد آلی استفاده می کنند. یکی از محصولات نهایی این فرآیند دی اکسید کربن است که جلبک ها در فتوسنتز خود از آن استفاده می کنند.

این نوع تصفیه فاضلاب  برای جوامع کوچک که معمولاً در داخل ایالت قرار دارند، ایده آل است.

کاربرد تصفیه فاضلاب صنعتی | هوزینگ pvc | آب سازان

تالاب بی هوازی در تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال

در این حالت تالاب ها عمقی بین 3 تا 5 متر دارند تا از نفوذ نور به لایه های زیرین بکاهند. علاوه بر این، بار زیادی از مواد آلی آزاد می شود، به طوری که اکسیژن مصرفی چندین برابر بیشتر از اکسیژن تولید شده است.

درمان در دو مرحله انجام می شود. در مرحله اول، مولکول های مواد آلی شکسته شده و به ساختارهای ساده تری تبدیل می شوند. در مرحله دوم، مواد آلی به متان، دی اکسید کربن و آب تبدیل می شود.

تالاب هوادهی

این فرآیند به اکسیژن نیاز دارد و عمق تالاب ها از 2.5 تا 4.0 متر متغیر است. هواده ها برای تضمین اکسیژن در محیط عمل می کنند و مواد جامد را به خوبی از مایع جدا می کنند (در حالت تعلیق). کیفیت فاضلابی که از تالاب هوادهی می آید برای تخلیه مستقیم مناسب نیست، زیرا حاوی مقدار زیادی مواد جامد است. بنابراین معمولاً به دنبال آنها حوضچه های ته نشینی برای حذف مواد جامد قرار می گیرند.

حفره ها و گودال های نفوذ لجن فعال

این یک تصفیه مکمل است که شامل عبور فاضلاب از فیلتر نصب شده در زمین است که توسط شن و ماسه تشکیل شده است.

فلوتاسیون در تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال

این یک فرآیند فیزیکوشیمیایی است که در آن یک ماده منعقد کننده به تشکیل لخته کمک می کند. این باعث می شود ذرات غلیظ تر و راحت تر حذف شوند. برای کمک به درمان، آب تحت فشار قرار می گیرد و حباب هایی تشکیل می دهد که ذرات را جذب می کند و باعث شناور شدن آنها روی سطح می شود. لجن تشکیل شده خارج شده و برای دفع نهایی ارسال می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *